המדריך לעיסוי רפואי

בשנים האחרונות יצא העיסוי הרפואי מגדר של מושג רפואי בלבד והפך להיות לחלק מסגנון חיינו, כדרך זמינה ופופולארית,בהתמודדותנו עם המתיחות הרבה בה אנחנו חיים.קביעתו של רנה ספיץ כי אין קיום ללא מגע אנושי וללא חמימות אנוש שכנעה רבים מאיתנו,במיוחד בתקופה בה הניכור גדל והמרחק בין בני האדם מתעצם והולך.פתרון לכמיהה אנושית זו למגע,נמצא בביקוש עצום אחר התנסות בסגנונות עיסוי שונים.גם ההיפתחות לתורות עתיקות מהמזרח תרמה את תרומתה.ביטויים כמו איזון גוף-נפש הפכו למושגים המקובלים על הכל.החיבוק הפך להיות לכלי ביטוי מקובל לרצון האנושי בקרבה ובחום.

תקופתנו מזמנת לנו סגנונות רבים של עיסויים רפואיים :

עיסוי איסלן,עיסוי שוודי הוליסטי,עיסוי רקמות עמוק,שיאצו,רפלקסולוגיה,עיסוי ספורטאים,עיסוי ארומתרפי,עיסוי לימפתי,עיסוי תינוקות, לומי לומי,טווינא,אירוודה,עיסוי אבנים חמות.

המגוון העצום הזה,השיטות השונות שלעיתיםהן מנוגדות ולעיתים משתלבות,מחדד את הצורך בבחינה רצינית של הידע שלנו על כל אחת מהשיטות האלה,חשוב מאד שנברר לעצמו באילו מקרים חל איסור לעשות עיסוי? מה חשיבותו של העיסוי? באיזה שמנים משתמשים בעיסוי? איזה שמן מתאים לאיזה סגנון עיסוי ? איזה ויטמינים יש בשמנים ? איזה מטרה הוא בא לשרת? איך בוחרים מטפל/מעסה? מה צריך לשאול את המטפל/מעסה בשיחה הראשונה? מתי מומלץ לקבל עיסוי?  באיזו תדירות ?
נדון בשאלה החשובה למטופל/ת מה כדאי לבחור מטפלת או מטפל? נדון בשמירה על צניעות המטופל בעיסוי ? ועל האתיקה המקצועית של המטפל, ועוד. לפניכם מדריך לעיסוי רפואי שבו אנסה להשיב על כל מה שרצית לשאול ולא היה לך את מי.אני ניר חוכיימה,מעסה בכיר מומחה לכאבי גב,מביא לפניכם את המידע החיוני הזה למען תוכלו לגבש לעצמכם בחירה הולמת אשר תענה על צרכיכם האמיתיים בדרך הראויה ביותר .

חשיבותו של עיסוי רפואי

כאמור העיסוי הרפואי חשוב ביותר לתחזוקת הגוף והנפש והמגע הוא בסיס חשוב ביותר בקיומו של האדם.

אחת ממטרות העיסוי הרפואי היא מניעת כאב ומחלות עתידיות,אם לא נלמד להקשיב לאיתותיו של הגוף הם לא יאחרו לבוא.

עיסוי רפואי גורם לאיזון גוף ונפש,זרימת דם ללימפה ובכך משפיע על פעילות מנטאלית של המוח ועל שיפור בתפקוד החושים זכרון,ריכוז,בטחון,דימוי עצמי והעלאת רגשות מודחקים,חיזוק מערכת החיסון(חשוב מאוד בהגנה מפני מחלות חורף,והחלמה מהירה ממחלות שונות)חיזוק מערכת העצבים ושמירה על לחץ דם תקין,מוריד גודש ונפיחות מאגירת נוזלים,מניעת כאבי שרירים ופרקים,מקל על כאבי שרירים,משחרר כאבי שרירים,משפיע על מערכת האוטונומית-סימפטטית ,העיסוי הרפואי שובר את מעגל הכאב ובכך תורם ליצור כדוריות דם לבנות.

 

עיסוי רפואי מקדם תהליך ריפוי במחלות .רנה גטפוס אף מציין בספרו אשר הוצא לאור בשנת 1928 "טיפול ארומתי" כי מטופלים אשר משתמשים בשמנים אתריים מחלימים מהר יותר ממחלות מאשר אלה שלא משתמשים בשמנים אתריים .

 

רנה ספיץ כתב במאמרו הוספיטליזם בשנת 1945 כי תינוקות שאושפזו או שהושארו בבתי חולים נעשו מפגרים או מתו לעיתים קרובות שלא כתוצאה ממחלה אלא כתוצאה מהיעדר מגע אנושי,חום אנושי,ליטוף,חיבוק.

התופעה קרויה הוספיטליזם שמשמעותה חסך דמות אמהית אוהבת מלטפת,נוגעת,החסך גרם לתופעות של פיגור אצל ילדים לניוון ההתפתחות הפיזית ואף למוות..

 

צעדים בבחירת המטפל

 

כיום ישנם המון מעסים רובם יודעים את המלאכה(אמרתי רובם,כי יש גם לא מעט שרלטנים בתחום בו הכל פורץ לתודעה הישראלית)

כאשר חפצה נפשו של מטופל בעיסוי,חשוב לדעת בידי מי אנחנו מוסרים את גופנו.יש מספר שאלות חשובות שעל המטופל לשאול את המטפל

באיזה מכללה למדת ?מה היקף שעות לימודיך ?האם ניתן לראות תעודות בטרם אקבל טיפול?מטפל שימנע למסור לך את המידע זו אזהרה ראשונית שמשהו לא בסדר רוב המטפלים מציגים מראש את התעודות בחדרי הטיפולים גם כאשר אתם הולכים לספא

(גםבספא אל תחששו לבקש לראות תעודת מטפל שכן על אף על פי שמטרותיכם הנאה חשוב לדעת שאתם מקבלים טיפול ממעסה מוסמך אשר המוסדות הציבוריים מכירים בו)

אל תקלו ראש בעניין שכן בריאותכם על הפרק.

האם קיים ביטוח אחריות מקצועית(במידה ויקרה למטופל דבר פגיעה,שיהיה למטופל כיסוי )

האם קיים ביטוח צד ג(במקרה של נפילה,החלקה,מעידה וכו)

האם אפשר לקבל חשבונית מס קבלה?

(מטפל מוכר יוציא לך ללא חשש קבלה)דבר המוכיח כי קיבלת טיפול אצל המטפל בציון תאריך,חותמת בית העסק דבר המאבטח אותך ומקנה בטחון .

 

סוג הטיפול – ספר למטפל את בעיותיך ומחלותיך(אל תסתיר מידע)פרט והרחב על הדברים הקטנים ביותר מה הביא אותך לטיפול ?במה היית מעוניין שהעיסוי יתמקד?אם אתה אוהב/ת עיסוי חזק או חלש?אם ישנם מקומות שאתה מעדיף לא להתמקד בהם שתף/י את המטפל שכן המידע שתמסור יעזור והינו חשוב להצלחת הטיפול ולהרגשתך בסוף העיסוי.

עיסוי מתמקד באיזון הגוף כולו ומטרתו לשפר את טווח התנועה,שחרור שרירים,הזרמת דם טובה יותר ,שיפור תפקוד מערכות,ושיפור תפקוד איברים.

המעסה איננו נביא וכל אדם מתחבר לסוג אחר של טיפול עזור למעסה לעזור לך.

שיתוף פעולה מלא בין מטפל למטופל מניב תוצאות נפלאות .

 

דלקות,נקעים,לחץ דם,סכרת,הריון(גם בתחילתו)מחזור נטילת כדורים שברים,חום כל מידע חשוב לתוצאותיו של העיסוי .

בקש מהמעסה להסביר לך על שיטת הטיפול בה בחר לטפל בך ומדוע דווקא בשיטה זו,מה הייחוד של העיסוי הנבחר לעומת העיסויים האחרים.

בחירת מסאגיסט או מסאגיסטית תעשה על פי הרגשתו/ה של המטופל/ת ברמת הנינוחות האישית שלו ,כל אחד/ת ונטית לבו.

 

אתיקה מקצועית- עיסוי יתבצע לפי כללי האתיקה המקצועית יש לציין כי עיסוי איברים אינטימיים אינו בא בחשבון .

 

צניעות המטופל/ת חשובה ביותר לנוחיות המטופל/ת

הטיפול יתבצע כאשר המטופל/ת מכוסה במגבת וכי איברים אינטימיים אינם נחשפים(למעט עיסוי ישבן עליון בו יש השפעה על שרירי גב תחתון בו הובהר למטופל/ת וקיבל המטפל/ת את הסכמתו )

 

קבלת עיסוי

 

רצוי לקבל עיסוי אחת לשבוע לתחזוק הגוף שיפור תפקוד איברים והימנעות מצבירת מתחים ופינוי רעלים שהצטברו בגוף .

 

למי לא מתאים עיסוי רפואי ?

 

אין לעשות עיסוי מיד אחרי ניתוח ועד 3 חודשים לאחר הניתוח

אין לעשות עיסוי מיד אחרי טיפולים כימותרפיים (אלא אם כן יש אישור מרופא)

אין לעשות עיסוי מצבים בהם יש סכנה לקרישי-דם

אין לעשות עיסוי חולי לב,ואפילפסיה

אין לעשות עיסוי עד 6 חודשים אחרי ניתוח כירורגי

אין לעשות עיסוי לחולי סכרת מזריקי אינסולין

אין לעשות עיסוי לנשים בהריון יש להימנע מטכניקות מסוימות עיסוי ייעשה בהמלצתו של רופא משפחה .

אין לעשות עיסוי לאנשים הסובלים מבעיות נוירולוגיות המלוות בעייפות וחולשה (פרקינסון)

אזורים נפוחים, בצקתיים.

 

שמנים בסיס לעיסוי

 

שמני בסיס לעיסוי : שמני בסיס (נשא)הם שמנים המופקים מצמחים שונים בתהליך של כבישה קרה.

שמני הנשא עשירים בחומצות שומן חיוניות ויש להם השפעה מיטיבה על העור והשיער.

לפניכם פירוט שמני נשא ותכונותיהם:

 

שמן אבוקדו – שמן עשיר המזין עור יבש ומזדקן מעולה לטיפולי שיער אני משתמש בו בעיסוי קרקפת לא אשתמש בו בעיסוי גוף שמן אבוקדו עוזר לשמור על טריות שמנים אחרים בשל תכונותו כפיקסטיב .

 

שמן שומשום – את השמן השומשום רובנו מכירים מעיסוי האירוודה בו מושחים את גופנו בשמן חם שמן שומשום מצוין לכל סוגי העיסוי מעולה לטיפול בבעיות שרירים מפרקים והצטברות נוזלים

 

שמן זית – שמן מעולה למערכת עיכול מזרז ומעשיר הפרשת מרה מרגיע כאבים במיוחד במערכת עיכול

 

שמן נבט חיטה – מכיל ויטמין Eטבעי מתאים לחולי לב וסובלים מכלי דם מתאים לבעלי עור יבש מקומט ומבוגר ולבעיות עור שונות כגון:אקזמות, פצעים,פסוריאזיס ,סבוריאה

שמן נבט חיטה משמש להקטנת הרקמה המצולקת אחרי פציעה או ניתוח ולריפוי צלקות שנגרמו לאחר פצעי בגרות. שמן דביק למדי שאינו כמו בשאר השמנים עובד על חומרי סיכה שמן נבט חיטה נוגד רעלים .

 

אסור לחולי צליאק הרגישים לגלוטן

 

שמן נר הלילה – שמן נר הלילה מעולה לטיפולים של כאבי מחזור אקזמה ופסוריאזיס

מונע קרישת דם ומכיל אחוז גבוה של חומצה גמאלינוליאית שמחזקת את מערכת החיסון מזין לעור מעולה לטיפולי ,PMS טרשת נפוצה ,בעיות עור בכלל ,סרטן ,הורדת כולסטרול.

 

שמן שקדים – שמן שקדים מוכר לכולנו מעיסוי שוודי שמן מרכך,מרגיע ומנקה את העור ,נספג טוב בגוף ואינו גורם לגירויי עור מתאים לעור שמן בטיפולי פנים.

 

שמן קיק – שמן קיק ידוע עוד מהמשנה בתפילה של שישי אנחנו מזכירים"במה מדליקין ובמה אין מדליקין אין מדליקין לא בלכש, ולא בחסן, ולא בכלך, ולא בפתילת האידן,ולא בפתילת המדבר, ולא בירוקה שעל פני המים ולא בזפת, ולא בשעווה,ולא בשמן קיק, ולא בשמן שרפה,ולא באליה, ולא בחלב נחום המדי אומר,מדליקין בחלב מבשל וחכמים אומרים, אחד מבשל ואחד שאינו מבשל אין מדליקין בו"

שמן מומלץ למסיכות שיער בשילוב לבנדר ורוזמרין מעולה לנשירת שיער הקשורה במתח מתאים לעור שמן בטיפולי פנים .

 

שמן זרעי ענבים – שמן זול בעל מרקם קל ועדין חסר ריח מכיל ליפידים החשובים לבניית קרום התא הזנתו,ושמירה על לחותו בעל תכונות אסטריגנטיות ומתאים לטיפולי עור שמן ואקנה .

שמן חמניות – מעולה לטיפולי אקנה היות ומכיל אבץ ריחו דוחה עד מאוד.
מאת ניר חוכיימה