עיסוי ארומתרפי

אנשים רבים פונים אל הרפואה המשלימה בכדי ליצור איזון גוף-נפש,טיפול במחלות עור שהרפואה הקוונציונלית לא נתנה להם מענה ,הקניית שלווה,רוגע ומנוחה .

אחד האלמנטים החשובים ביותר אשר נותנים מענה להיקף רחב של בעיות הוא הארומתרפיה . הארומתרפיה מתמקדת בטיפול באמצעות הריח דרך חוש הריח יכול לקרות תהליך ריפוי . המטרה היא ליצור איזון גוף ונפש להגיע לרמת שלווה , ניחוחות, מנוחה ורוגע .הריח מפעיל ומגביר מטבוליזם לדוגמה, ריח הלימון מגביר את ההפרשה של בלוטת הרוק . ריח הרוזמרין והאקליפטוס, משפיעים על מערכת הנשימה ומסייעים בבעיות כמו הצטננות, ליחה , אסטמה, שרירים, בלוטות, רקמות ותאים.

הריח מעורר לנו את הזכרון, מקשר אותנו לאנשים, מעורר רגשות ותחושות. למשל, ריח האוכל ממנו לא ניתן להתעלם, ודרך הריח נוצרת תגובה רגשית . הריח מאפשר לנו לחוות תהליך כאן ועכשיו ללא קשר למקום ולזמן.

 

לעיסוי הארומתרפי יש השפעה כפולה :

 

השפעה נפשית: העיסוי שובר את מעגל הכאב. המתח והרפיה עוזרת ליצור כדוריות דם לבנות, להוריד חלק מהגנות של המטופל.  מביא לרמת מודעות גבוהה יותר, מעורר זיכרון ותגובה רגשית עצורה ובכך יוצר הרגשה כללית טובה יותר. מעלה את רמת האנרגיה ומחדש כוחות. העיסוי חיוני לנו כמגע אנושי במיוחד בזמנים של מחלות קשות .

השפעה פיזית: מעורר זרימת דם, מעורר זרימת לימפה, חיזוק המערכת החיסונית, שיפור תפקוד מערכת ההורמנאלית, מוריד לחץ דם, מקשר בין איברי גוף, מעורר את הקשר של העצבים הסנסיורים עם העור, שיפור תפקוד אברים, מוריד גודש ונפיחות, ערור איברי פינוי פסולת, הקלה בכאבים, מקל על כאבי פרקים ,כאבי שרירים, פותח חסימות אנרגטיות ומאזן גוף ונפש.

ההשפעה האנרגטית בולטת במיוחד כאשר מתייחסים לגוף לפי צ'אקרות .

המילה צ'אקרה באה מהשפה ההודית ופירושה -'מעגל'. הצ'אקרות הינן מעגלים אנרגטיים הנמצאים בגופנו ומפוזרים לאורך עמוד השדרה. כל  אחד ממעגלי הצ'אקרות, אחראי על בלוטה הורמונאלית מסוימת בגוף ועל מקלעת העצבים סביבה. ישנם שבעה מרכזים אנרגטיים עיקריים מקצה הראש ועד בסיס עמוד השדרה .

עיסוי ארומתרפי אינו עיסוי רגיל. הוא עיסוי איטי ועמוק ולא מתאים לכל מטופל (למשל חולי סכרת, אפילפסיה, או הריון בטרימסטר ראשון). המטרה בעיסוי ארומתרפי היא לטפל בבעיה ספיציפית בשונה מעיסוי שוודי הוליסטי או רקמות עמוק בו המטרה לשחרר שרירים או הפגת מתחים .

עיסוי ארומתרפי פותר מגוון רחב של בעיות החל מבעיות עור נפוצות כמו אקנה, גירוי עור, פצעונים ועד לטיפול במערכת הנשימה למחלות כמו אסטמה , הצטננות או ברונכיטיס.

השמנים האתריים משפיעים עלינו דרך מערכת העצבים, העיכול והנשימה. הם חודרים לדם, ללימפה ולכל הרקמות בגוף. חלק מהם מכילים ויטמינים.

השמנים האתריים מגיעים לתאים תוך 20 דקות מרגע השימוש ועוזבות את הגוף בין שלוש לארבע שעות.

השמן האתרי מופרש דרך השתן .

את העיסוי הארומתרפי, פיתחה מרגרט מיורי. היא היתה אחות במקצועה ולאחר מות בעלה ובנה, עברה מאוסטריה לצרפת וחקרה את השמנים האתריים .מרגרט מיורי הגתה את הרעיון לשים שמנים בעיסוי ולא בלקיחה אוראלית .

עיסוי ארומתרפי מפעיל תהליכי ריפוי גורם להנאה,שמחה וקבלה .

עיסוי ארומתרפי מוביל לבריאות תקינה עיסוי עם שמנים אתרים מוביל להרגעה והרפיה לשינה בריאה לארנגיה מצטברת לגישה חיובית לתזונה מאוזנת. פעילות גופנית לחיזוק מערכת החיסונית, ליכולת להתמודד עם מתח וחולשה גנטית וסביבתית ולבסוף בריאות וחיוניות.

עיסוי ארומתרפי מורכב על בסיס שמן שקדים או שמן סומסום עם תרכובות משולבות של שמנים אתרים בריח נהדר להפליא ויותאם לפי הריח שמדבר למטופל .(כבר הזכרנו במאמר זה את השפעת הריח והזכרון) .

עיסוי ארומתרפי מתאים לעיסוי בכאבי גב, לעיסוי הפגת מתחים,לעיסוי לחיזוק מערכת העיכול, לעיסוי בחיזוק המערכת ההורמנאלית, לעיסוי בכאבי שרירים, דלקות פרקים, לחיזוק הרגשת המיניות אצל נשים לאחר לידה, לטיפול בנימים, לטיפול במיגרנות וכאבי ראש על רקע נפשי או פיזי הנגרמות על בסיס מתח.

עיסוי ארומתרפי עוזר ברבדים השונים כמו: הצ'אקרה הראשונה (הישרדות), הסדרת מחזור הוסת ,לטיפול בכאבי מחזור ואף לטיפולי מנופאוזה בעיקר בדיכאון על רקע חוסר באסטורגן .

עיסוי ארומתרפי מפנק מאוד. עצם ריחם של שמנים המובילים אותנו מסע בזמן ותחושה של שלווה ורוגע .

תרכובת לעיסוי מרגיע :

קחו שמן שקדים או סומסום 30 מ"ל :

1 טיפה לבדר
2 טיפות קמומיל
2 טיפות גרניום
1 טיפה ברגמות
2 קלארי סייג

 

התרכובת אינה מתאימה לבעלי לחץ דם גבוה, סכרת, אפילפסיה,או  הריון בטרימסטר הראשון.

עיסוי ארומתרפי יעשה קונטרה אינדקציה בכדי להתאים למטופל את הטיפול הנכון וכאמור לא לכל אחד מתאים עיסוי ארומתרפי (במידה ויש מחלות או נטיות למחלה כזו אחרת ).

קוראים נכבדים :אין לראות במאמר זה המלצה ישירה לטיפול חל איסור מוחלט להכין תרכובות בעצמך בגלל ההשפעות הכפולות של השמנים האתרים

 

*לפני כל שימוש בשמן אתרי יש לקבל הנחיות מפורטות מארומתרפיסט בכיר ותחת פיקוחו*

 

 

 

המאמר באדיבות ניר חוכיימה – מטפל הוליסטי רב תחומי